Tunç Soyer

BAŞKAN'DAN

Uygarlık Anıtı: İzmir Şehir Meclisi

İzmir, bir demokrasi uygarlığıdır. Bu şehrin 8500 yıllık kültür birikimini taşıyan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, bu yönüyle, yaşayan bir uygarlık mirasıdır.

Bizler, bu eşsiz mirası, 30 Ekim Depremi’nde hasar gören İzmir Büyükşehir Belediye Binası’nın yerinde inşa edilecek anıt bir yapıyla buluşturmak istiyoruz. Çünkü değerlerini yüzlerce yıldır taşıdığımız demokrasiye ve Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına adanmış bir anıt yapı inşa etmek, hiç şüphesiz ki geleceğe bırakacağımız en büyük izlerden biri.

Bu proje yarışmasının amacı işte tam da bu: İzmir’e, kendi var ettiği ve koruduğu demokrasi uygarlığının bir anıt yapısını kazandırmak.

Bu yapı, biliyorum ki şehrimizin kadim köklerinden beslenen uyum kültürünün bir eseri olacak. Çok sesli, çok renkli ve çok nefesli bir yaşama ayna tutacak.

İzmir’in kadim kökleri ve Cumhuriyetimizin yüz yıllık temelleri üzerinde yükselecek yeni Meclis Binamız, demokrasi uygarlığını çağlar arasında taşıyarak daha da çoğaltacak.

Dilerim ki bu anıtsal eser, vatandaş iradesinin şehrimizle ilgili tüm kararlara yansıdığı bir demokrasi meydanı olarak asırlarca yaşar.

Yarışmamıza katılan ve bu tarihi sorumluluğu yerine getirmek için elini taşın altına koyan tüm ekiplere şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

Mustafa Tunç Soyer
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı